Dzień Patrona

25 maja 2018r. niezwykle radośnie świętowali Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice, Pracownicy administracji i obsługi oraz zaproszeni Goście – Dzień  Patrona, w roku jubileuszowym, w którym przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dyrektor Szkoły Podstawowej p. Bogdan Paluszkiewicz powitał zgromadzonych  oraz dokonał otwarcia uroczystości.

Święto Patrona Szkoły było wspaniałą okazją, aby przypomnieć, że Biskupizna to region folklorystyczny, bardzo znany w Wielkopolsce, obejmujący 12 wiosek skupionych wokół Krobi. Dawniej folklor na co dzień był rozpowszechniany, m.in. przez dudziarzy, zespół regionalny z Domachowa, Jana z Domachowa Bzdęgę i Krobskie Towarzystwo Kulturalne. Dzisiaj  żywy folklor promują artystka ludowa, pani Anna Chuda z Posadowa, p. Joanna Prętkowska uhonorowana w tym roku nagrodą im. Oskara Kolberga,  zespół Biskupiański z Domachowa i okolic oraz zespół folklorystyczny „Młodzi Biskupianie” ze Starej Krobi.  Uczniowie  przygotowali rys historyczny na temat działań Biskupian w okresie zaborów, w czasie I i II wojny światowej. Przypomnieli obecnym, że w tym trudnym czasie dla Polaków domy i rodziny biskupiańskie  były szczególnymi stróżami polskości. Następnie oddaliśmy głos zaproszonej na uroczystość p. Annie Chudej, artystce ludowej, która posiada niezwykły dar przekazywania młodzieży i dzieciom skarbów naszego regionu w postaci pieśni, przyśpiewek, tańców, niezwykłych historii i opowiadań. Wzruszyła wszystkich obecnych pieśniami o tematyce ojczyźnianej. Zaśpiewała wraz z zespołem „Młodzi Biskupianie”  Poloneza Biskupiańskiego rozpoczynającego się słowami „W kolusieńko Krobi”. Po wzruszających momentach radośnie zatańczył i zaśpiewał w licznym składzie zespół „Młodzi Biskupianie”.Po raz kolejny okazało się, że tradycja zbliża starszych i młodszych i jest jednocześnie pomostem między pokoleniami.   Ważnym elementem naszego święta były prezentacje historyczne przygotowane przez uczniów klas III Gimnazjum i klasę VII. Uczniowie przedstawili wybitnych twórców Niepodległej Polski, odegrali scenkę historyczną z udziałem Józefa Piłsudskiego. Na zakończenie I części obchodów Dnia Patrona głos zabrał wiceburmistrz Gminy Krobia p. Michał Listwoń.

Drugą część uroczystości rozpoczęliśmy konkursem na „Najpiękniej zaśpiewany hymn naszej szkoły”. Wszystkie klasy przygotowały się doskonale do tego zadania. Nastąpiło również ogłoszenie wyników i wręczenie nagród z konkursów, które odbywały się w naszej szkolew związku ze świętem Dnia Patrona oraz obchodami 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, m.in. Konkurs Wiedzy o Ojczyźnie „Jestem Patriotą”, Konkurs na najciekawszą prezentację treści patriotycznych oraz „Konkurs Wiedzy o Biskupiźnie”.  Święto Patrona  było niewątpliwie dużą dawką przeżyć estetycznych i ważną lekcją o regionie dla wszystkich uczestników uroczystości.