Światowy Dzień Książki

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To niezwykłe święto, które narodziło się w hiszpańskiej Katalonii. Jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO.

Światowy Dzień Książki to piękna okazja, by promować czytanie i książki, jako wyjątkową formę  rozrywki, która przy okazji przynosi wiele korzyści. Czytanie to zabawa, radość, ucieczka od kłopotów dnia codziennego, przejście do innych światów, poszerzanie wyobraźni… Nie było zatem dziwne, że uczniowie Szkoły Podstawowej w Starej Krobi i Szkoły Filialnej w Sułkowicach pod kierunkiem bibliotekarki szkolnej Patrycji Góreckiej,  postanowili uczcić to święto wspólnym czytaniem!

Uczniowie ze Starej Krobi spotkali się na czytelniczym relaksie w sali gimnastycznej, gdzie mogli rozłożyć kocyki, pufy i w towarzystwie przyniesionych pluszaków –   „oddać się najpiękniejszej zabawie, jaką sobie wymyśliła ludzkość” (W. Szymborska). Z kolei dzieci ze Sułkowic – spotkały się w klasach, w równie komfortowych warunkach.

Czytanie połączyło i starszych, i młodszych, były widoczne książki biblioteczne, ale i prywatne. Były baśnie, historie detektywistyczne, ale i historie z dreszczykiem. Różne książki, różne opowiadania – a czytanie połączyło wszystkich. Każdy z czytelników był inny – a każdy znalazł coś dla siebie, jakąś  swoją ścieżkę czytelniczą. Było pięknie! Czytanie łączy!

Patrycja Górecka

Nauczyciel bibliotekarz